Powitanie

Chciałabym na naczatach przywitać się starym tekstem, jednym z pierwszych poważnych moich tekstów o polityce.  A dlaczego tym akurat tekstem, który ma już ponad dwa lata? Bo od niego się właściwie zaczęła cała moja pisanina o polityce, a widząc reakcje na ten właśnie tekst zrozumiałam, że to jest coś co mogę i chcę robić.
Pisałam go po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich a podczas toczącej się kampanii wyborczej do parlamentu. Pisałam na serio wystraszona tym, co się dzieje i tym co się będzie dziać. Miał być w zasadzie krótką odpowiedzią na stawiane mi zarzuty, że jestem histeryczką wieszcząc jakieś kataklizmy, gdyby PiS doszło do władzy, że mam nie panikować, że są to przecież cywilizowani ludzie, wykształceni, Europejczycy, że nawet jeśli wygrają to nic takiego strasznego się nie wydarzy, etc., etc… Historia pokazała, że niedoszacowałam tego co się może wydarzyć, a moje obawy były uzasadnione.
Artykuł odbił się szerokim echem a udostępniało go wiele portali, w tym wyporcza.pl, studioopinii.pl, natemat.pl. Pokazuje on jeszcze jedno, chyba najważniejsze: że nigdy nie należy lekceważyć przeciwnika, a przecież całkiem niedawno odzyskaną wolność i demokrację można przerażająco łatwo zdementować jeśli jesteśmy obojętni, bierni.
Nigdy nie bądźmy ani obojętni wobec zła, ani wobec niego bierni.

BOJĘ SIĘ
28 lipca 2015

Boję się. Piszę najzupełniej serio – naprawdę się boję.
Żarty się skończyły, idzie jesień a później… Co będzie?…Umiem sobie wyobrazić, a jednocześnie wiem, że przerażająca rzeczywistość może przerosnąć moją wyobraźnię.
Czego się boję? Boję się zwycięstwa PiS-u i boję się elektoratu PiS-u, i zaraz wyjaśnię dlaczego mój strach jest pełnoprawny i dobrze uzasadniony.
Dziwią się moi znajomi i przyjaciele, że regularnie czytam portal niezalezna.pl, ba! – czytam nabrzmiałe od nienawiści i agresji komentarze na tym portalu, że wchodzę na walle pisowskie, na walle ich aktywistów, tworzących nieformalne (jeszcze) grupy szturmowe, które zaraz po dojściu do władzy PIS pokażą nam, ubekom, resortowym dzieciom, lemingom, nie-Polakom, ludziom nie myślącym samodzielnie, (określeń na nas jest multum i wybrałam naprawdę te najłagodniejsze…), więc pokażą nam gdzie nasze miejsce. Nie, nie jestem histeryczką, szczycę się tym, że myślę racjonalnie i racjonalnie oceniam zagrożenia. Ale właśnie to, że monitoruję pisowskie portale daje mi podstawy do tego strachu. Bo to już nie jest obawa, to strach.

Coraz częściej pytam sama siebie – dlaczego?? Skąd się to bierze, jakim sposobem, w ludziach cywilizowanych wydawałoby się, wybucha taka obłąkańcza agresja i nienawiść? No jakże skąd, Prezes Kaczyński i jego akolici,jedni cyniczni i wyrachowani a inni naprawdę mu wierzący, zdając sobie z tego sprawę lub nie, od ośmiu lat pracują nad realizacją jedynego planu jaki ma Prezes – zemsty za urojoną krzywdę. Bo niech nas nie zwiodą, i nie zwodzą,obsesyjno-kompulsywne bredzenia o kraju z dykty, ojczyźnie w ruinie, o śmierci przemysłu i rolnictwa, o umierających z głodu milionach polskich dzieci, o zdesperowanych młodych ludziach bestialsko przymuszanych do wyjazdu za chlebem…O żaden przemysł, o żadną służbę zdrowia, o żadne uzdrowienie gospodarki tu nie chodzi, o nie, tu chodzi o zemstę. Zemstę za Smoleńsk, za śmierć jedynego człowieka, którego ten wyizolowany z normalnego życia człowiek, w co nie wątpię– kochał, i za którego śmierć czuje się w głębi serca odpowiedzialny. Więc zemsta, żeby odsunąć poczucie winy, więc budowa mitu wielkości Lecha, więc najgorsze oskarżenia o zbrodnię, o zamach, o zdradę. Więc walka o pomniki „naturalnej wielkości na postumencie”. Więc codziennie uporczywie powtarzane kłamstwa, więc zohydzanie wszystkiego, co osiągnęła Polska, więc kolejni rzecznicy z wrednym uśmieszkiem, zajadłością w głosie, lekceważeniem i nieuzasadnionym poczuciem wyższości. Więc ten codzienny teatr nienawiści, agresji i pogardy. Otoczenie Prezesa, aby pozostać tym„otoczeniem” musi tak mówić, to rozumiem. Redaktorzy portali, gazet,dziennikarze „niezależni” też muszą, bo nie umiem uwierzyć, że naprawdę w to wierzą…

Lata uporczywej pracy zaowocowały. Wystarczy, nie odwracając się ze wstrętem, tylko zajrzeć choćby na tę niezależną, tak jak ja zaglądam. Albo na jakiś PiS-owski wall na FB.
Zaglądam, i boję się coraz bardziej.
To rzesza ludzi, którzy uwierzyli w PiS-owski przekaz uparcie powtarzany od lat, to zajadłość i pogarda zaszczepiona ludziom, którzy nie umieją być sami ze sobą szczerzy, którzy potrafią tylko za swoje nieszczęścia obwiniać innych. PIS pokazał im winnych, pokazał i wskazuje co z nimi zrobić.
Wyszkolone na niezależnej oddziały szturmowe PIS podążają krok w krok za Premier Kopacz rzucając hasła tak dobrze mi znane z prawicowych mediów…

– Kłamczucha!!
– Co pani zrobi, żebym nie wyjechał z kraju?
– Dlaczego mam być dumny z tego kraju jak moje dzieci na zmywaku w Anglii pracują?
– Pani kłamie tak, jak przez osiem lat kłamaliście. Widać w Pani oczach, że Pani kłamie.
Proszę Pani, a ten metr przekopanej ziemi w Smoleńsku?
– Ty wstrętna kłamczucho!

A na portalach i FB:

– co za mendy chcą jeszcze głosować na bandytów peowskich???
– ostrzymy noże…
– Wyp…j z Polski!
– Osiem lat bezużytecznych rządów, 8 lat grabieżczej polityki i rujnowania polskiej gospodarki.
-Ci ludzie co głosują za Po to albo są w Po albo rodziny, bo im tak dobrze, dobrze jak w Polsce jest źle, ale czy to Polacy ?! Śmiem wątpić, za Hitlera byliby za Hitlerem, za Stalina byli by za Stalinem.
-WON z tym kłamliwym ohydnym maszkaronem! Do szaletu z nią! A i to jeszcze ludzie uciekaliby zamiast się załatwić.
-Smoleńska oszustka – ikona lemingów – nawet w chodzeniu naśladuję Tuska -pierwszego z palmą kłamstwa i pierwszego polaczka uważającego się za Słowianina z Kaszub, czyli czystej krwi fryca, lojalnego poddanego potomka Rzeszy Niemiec.
-Popatrzcie ilu jest jeszcze w Polsce bandytów! Ci którzy wspierają złodziei i szubrawców tez współdziałają razem. Nie wierze by ktoś jeszcze w Polsce widząc te machloje i afery był na tyle głupi by nieświadomie głosować i wspierać Partie Oprawców!!!

I to też nie są wpisy najcięższego kalibru.
Udało się. Udało się Jarosławowi Kaczyńskiemu doprowadzić do cichej wojny domowej. Jesteśmy, my niegłosujący na PIS, mendami i oprawcami, bylibyśmy „za Hitlera”kolaborantami a „za Stalina” ubekami. Mamy wyp…ć z Polski bo noże już są ostrzone.  Są pomysły sądów ludowych, publicznych chłost,obozów dla zdrajców ojczyzny a i kulka w łeb pojawia się nierzadko.

Mam się nie bać?…

Mam wierzyć, że nawet gdy PIS dojdzie do władzy to nic się specjalnie nie zmieni?
Zmieni się, wszystko.
Samodzielne rządy PIS to niewyobrażalny dramat dla kraju.Mając większość mogą przegłosować takie rzeczy, których skutki trudno przewidzieć, i które mogą być trudne do odkręcenia przez wiele lat.
I już nawet nie chodzi mi głównie in vitro, bo wobec cudacznych posunięć gospodarczych to może być nie aż tak ważne. A przecież cała dyskusja o in vitro jest w gruncie rzeczy dyskusją o kształcie kraju, o tym komu wolno w nim żyć iw jaki sposób trzeba w nim żyć.

„Senator” (cudzysłów zamierzony) Stanisław Kogut: „Jak wygramy wybory, to jest cały zespół, który w uzgodnieniu z episkopatem wprowadzi takie zmiany, żeby ludzie mogli mieć dzieci.
Zapamiętam je na długo, choć problem posiadania dzieci, czy w naturalny sposób, czy też inny, już mnie nie dotyczy. „Zmienimy prawo”, „w uzgodnieniu z episkopatem”. Senator RP.
Nie ma Polski bez Kościoła, bo nie ma w Polsce innej nauki moralnej niż ta, którą głosi Kościół. I nawet gdyby ktoś miał wątpliwości, nawet gdyby ktoś nie wierzył, ale był polskim patriotą, to musi to przyjąć” Jarosław Kaczyński.
Musi to przyjąć każdy, nawet niewierzący,patriota.  Więc i ja, która w naukę moralną kościoła coraz mocniej powątpiewam słuchając wypowiedzi polskich hierarchów katolickich, które z nauką chrześcijańską mają coraz mniej wspólnego. Jeśli nie przyjmę – jestem niemoralną niepolską nie patriotką. Intruzem. Wrogiem.
„To właśnie nasza wiara katolicka jest fundamentem, który ukształtował nas jako społeczeństwo i naród.” – prezydent elekt Andrzej Duda.
„Decyzja prezydenta o podpisaniu ustawy o in vitro to symboliczne podsumowanie jego drogi politycznej. Katolik otwarty doszedł do miejsca, w którym świadomie odrzucił Kościół i wybrał cywilizację śmierci.” – Tomasz Terlikowski, Nadpapież.

A czy to ma jeszcze jakieś znaczenie:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Rozdział 1, Art. 25.
1.     Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
2.     Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych,światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
3.     Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

Ja, Polka, ochrzczona, ale agnostyczna,patriotka -jestem nią, ale nigdy nie oddająca głosu na PIS –  mam się nie bać?…

Boję się. Boję się PiS-u, boję się tego,co może w Polsce zrobić, gdyby wygrał wybory, boję się Prezesa Kaczyńskiego opętanego żądzą zemsty, boję się wyrachowanych cyników z jego otoczenia zdolnych do najpodlejszych słów i uczynków, boję się ludu pisowskiego dyszącego żądzą odwetu za wyimaginowane krzywdy, boję się głupich ludzi, których głos w wyborach jest tyle samo wart, co ludzi mądrych.
Boję się i jestem wściekła. Nie jestem ani socjologiem, ani psychologiem, mogę sobie tylko dociekać czemu kłamliwe,oszczercze, oszukańcze, zwyczajnie wredne i żerujące na najniższych instynktach ludzkich, hasła PiS zdobywają takie poparcie w społeczeństwie. Ale nie wiem.Budzą we mnie zażenowanie i wściekłość bojówki PiS-u napadające na premier Kopacz, budzą we mnie złość i dziki sprzeciw kłamstwa powtarzane uparcie przez partyjnych aktywistów.

I budzi we mnie bezsilną złość nieumiejętność Platformy stawienia im czoła.
Codzienne kłamstwa nie spotykają się z właściwą odpowiedzią.
Zamiast tłumaczyć się chłopcu, który biadoli, że musi wyjechać w wakacje do Norwegii do pracy rzekłabym mu: Smarkaczu,ty dziękuj Bogu czy komu chcesz, ze masz paszport w szufladzie i możesz jechać gdzie chcesz i kiedy chcesz i zarobić sobie na autko czy na resztę wakacji. Że o paszport nie musisz błagać a na bilet odkładać rok!
Na kretyńskie pytanie „Co pani zrobi żeby mnie wyjechał z kraju?” odrzekłabym: Jedź, szerokiej drogi! Nic nie zrobię, sio! Widać nie masz tyle mądrości i pracowitości, żeby tu założyć firmę i robić na niej pieniądze na lepszy żywot, a tylko tyle żeby realizować się na wózku widłowym czy zmywaku pod Londynem. Może Polska wcale nie potrzebuje takich leniwych nieudaczników, którzy nie chcą lub nie potrafią czegoś dać swojemu krajowi i sobie? Nic nie zrobię, jedź!
Nieborakowi Śpiewakowi żalącemu się, że za drugi kierunek studiów musi płacić powiedziałabym: Ciesz się, że żyjesz w Polsce i nie musisz brać kredytu już na pierwszy kierunek studiów, jak to jest w większości krajów.

Nikt z Platformy nie ma odwagi nazwać rzeczy po imieniu. Nikt nie ma odwagi stawić czoła wrzaskom, kłamstwom,zajadłości, obłudzie, mąceniu ludziom w głowach. A teraz po latach pracy PIS zbiera żniwo, po latach pozwalania by bezkarnie kłamali we wszystkich telewizyjnych programach – w Platformie strach.   Ale,że w PO strach przed porażką w wyborach to dobrze, mądrzeją i zaczynają się zmieniać, co jest dostrzegalne, ale czy nie jest za późno?…  

I dlaczego ja, i mnie podobni ludzie mamy się bać?…
A boimy się.

Anna Izabela Nowak

Rating: 1.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments